Tak tady je ta čemeřice, mladý pane!

23. února 2008 v 9:09
Všechny květy, které se objeví venku v zimě, jsou pro nás velmi atraktivní, vyhledáváme je, protože jsou po dlouhých měsících bez květeny opravdovou vzpruhou. K předjarní květeně, kromě cibulovin a nemnoha dřevin, patří i trvalka čemeřice.

ČEMEŘICE ČERNÁ Helleborus niger

Květy jsou bílé, druhový název je odvozen od černého oddenku. Anglické jméno Christmas Rose napovídá příčinu její obliby. Ve Francii a Německu patří k nejtypičtějším květinám vánoc. Dříve byla nazývána malampode, po lékaři Malampovi, který objevil její léčivé účinky a údajně vyléčil šílenství dcer krále Proita. V Řecku bylo sbírání čemeřice velkým obřadem, čarodejnice trhaly rostlinu bosé, oblečené v bílém. Po mnoho let je předmětem zkoumání léčitelů a lékařů. Užívala se k léčení různých chorob - od vypuzování parazitů z těla, přes žloutenku a choromyslnost. Používal se oddenek, který obsahuje jedovaté glykosidy. Čemeřice má ráda humózní půdu a vlhko. Jejím přirozeným stanovištěm jsou hajní podrosty, proto vyžaduje alespoň částečně stín. Kvete dlouho a i po odkvětu zůstávají květní plátky vybarvené a neopadávají. Bouřlivý rozvoj prožívá šlechtění plnokvětých forem, které kvetou v pastelových barvách a mohou mít i okvětní plátky relativně úzké, a proto budí dojem střapatosti, poslední výkřikem šlechtění jsou květy hvězdicovité. Nejcennější barvy jsou žluté,oranžové, lososově nachové, modrošedé i černé. Dále jsou vyšlechtěny kultivary s květy skvrnitými a stříkanými.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Julie Julie | Web | 24. února 2008 v 11:51 | Reagovat

A takhle Ti ta čemeřice kvete, jo? No teda, pořád si říkám že si ji koupím, ale kam bych si ji asi tak zasadila...;)

2 Karel senior Karel senior | E-mail | 24. února 2008 v 12:26 | Reagovat

Tak takovou čemeřici nemáme, ale po delším zkoumání poznávám...máme ji  na zahradě jako trvalku v daleko prostším provedení.....to bude asi ta nešlechtěná, kvete dlouho, to je pravda a kamarádky okolo mne si ji i nechávají usušit na různé zdobení....

3 Pao Pao | 24. února 2008 v 19:40 | Reagovat

si ju dáš ségra na balkon, ne asi?aha?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama