Březen 2008

Vivat, vivat, vivat...

31. března 2008 v 21:33
Když jsem měla prosklenou lodžii první rok, zkoušela jsem možnosti, co všechno a jak se tam dá pěstovat. Těch rostlin, a tím i potěšení je mnoho. Ale hledala jsem pnoucí, kvetoucí rostlinu. A tou jsem byla obdarována. Nejen, že má krásné květy, ale nádherně voní...

Tulipány nejen k narozeninám

28. března 2008 v 20:28
Tato nádherná květina pochází ze staré Persie. Legenda praví, že červené tulipány vyrostly z kapek krve muže, který se zranil, když si myslel, že ztratil svoji lásku. Také se věřilo, že má tulipán moc uzdravovat zlomená srdce. Krása tulipánů byla srovnávána s krásou žen. Je oslavován a považován za symbol štěstí. Tulipány se objevily i na mnoha obrazech slavných malířských škol.

Barva podle libosti

25. března 2008 v 19:18
Známe rostliny, které mění barvu svých květů v závislosti na pH půdy, kyselosti buněčřných šťáv, přítomnosti některých iontů, případně délce kvetení. Příkladem jsou pomněnky, plicníky, jaterníky i hortenzie. Barevná škála květů je široká - od bílých přes růžové a červené až k modrým. Je to způsobeno antokyany, rostlinnými barvivy.

Kuličky pro radost

22. března 2008 v 6:20
V obchodech s květinami se, dnes už snadno, dá zakoupit malý sáček - Crystal pearls - plný gelových kuliček, které mají různou barvu i velikost. Kuličky se umístí do vhodné skleněné nádoby, přelijí se vodou a naaranžují se květiny. Kuličky vodu nasají , několikrát zvětší svůj objem a tvoří pevnou oporu pro rostliny. Úprava působí dekorativně a prodlužuje životnost rostlin, protože existují i kuličky, které jsou napuštěny výživou, a umožní tak, aby květy vydržely v dobrém stavu co nejdéle.

Hold orchidejím, hold dobrým lidem

20. března 2008 v 20:55
V loňském roce jsme byli v areálu Lesnické fakulty na výstavě orchidejí. A bylo to krásné. A proto jsem se letos na internetu pídila po termínu a našla. Vypravily jsme se s dcerou až odpoledne a měly jsme obavy, jestli nebudou brzy zavírat. Bylo divné, že hlavní brána nebyla otevřená, ale říkaly jsme si, že je všední den a dost pozdě. Ale ani žádné upoutávky a plakáty, jako loni, jsme neviděly.

Modrají se pomněnečky....

16. března 2008 v 13:47
Na hezkých věcech, a to platí i pro rostliny, jsou nejlepší vzpomínky. Jedna z prvních vzpomínek je na louku za Akasem v Krušných horách. Louka byla tak mokrá, že jsme na ní bez gumových holínek ani nemohli, a tak modrá pomněnkami, až přecházel zrak. A pak dědova básnička do památníku, která začíná "Pomněnky sypu v památník, své vnučce malé z lásky a celé roje vzpomínek, zaplétám v její vlásky" a je doplněna dědovou kresbou. Maminčin kávový servis, z kterého tak chutnala káva. A pak už modro pomněnkami na Zahradišti a jedna malá blonďatá holčička, která pomněnky vyšívá a dodnes je má ráda. A příkopy plné pomněnek na Milovech a ještě deštivá exkurze na mokřady Vysočiny, kde se moje přítelkyně nemohla nabažit těch modrých kvítků, které vázala do kytičky. A uspávání vnuků známou básničkou...

Ty karafiáty letos nechci

7. března 2008 v 19:56
V Česku je často Mezinárodní den žen spojován s předchozím režimem. Historie však sahá hluboko do minulosti a s komunismem nemá nic společného. Již v březnu roku 1857 stávkovaly v USA ženy z textilních továren za zlepšení pracovních podmínek. Další stávku za zkrácení pracovní doby, za hlasovací právo, za ukončení zaměstnávání dětí a za lepší platy zorganizovaly newyorské švadleny v roce 1909. Právo na práci a právo na odborný výcvik a skoncování s diskriminací požadovaly v roce 1911 ženy v Německu, Dánsku,Švýcarsku. Oficiálně byl tento svátek uznán OSN v roce 1975.