Duben 2008

PĚNIŠNÍK RODODENDRON Rhododendron.sp.

25. dubna 2008 v 16:18
Pěnišník je jeden z nejoblíbenějších kvetoucích keřů. Jezdíme ho obdivovat zejména v květnu do zámeckých zahrad a parků, přičemž ten průhonický učinily tyto keře o něco slavnějším. Pěstování rododendronů má u nás dlouhou tradici, a proto zdobí svými pestrými květy řadu krásných zahrad, známe je i z teras a prosklených balkonů, že? Šlechtění zdaleka nevyčerpalo celou škálu tvarů, barev, ani velikostí.

PRYSKYŘNÍK Ranunculus

20. dubna 2008 v 8:20
Malinké barevné růžičky, tak by se dal popsat květ vyšlechtěného prykyřníku, který je, zejména v poslední době, vyhledávanou jarní, pestře kvetoucí rostlinou. Jsou krásné v květináčích, milují je zahradníci, protože poskytují nepřeberné možnosti pro fantastické květinové vazby.V symbolice rostlin znamená darovaná kytice informaci, že se dotyčný má nechat obletovat. Není to krásné? Já si však vzpomínám na jarní, podhorské, krušnohorské louky plné planě rostoucích pryskyřníků prudkých Ranunculus acer. Jako děti jsme je měly rády i když výpravy za nimi byly spojeny s mokrýma nožkama. Ty louky, totiž, byly na jaře vždy podmáčené a to jsme tenkrát nevěděly, že latinsky slovo rana znamená žába.

HLAVÁČEK JARNÍ Adonis vernalis

8. dubna 2008 v 19:56
Krasavec Adonis je v řecké mytologii syn kyperského krále Kinyra. V bájích symbolizuje koloběh života přírody, počátek na jaře a zánik na podzim. Mýtus o Adonidovi a Afroditě byl pro mnohé umělce lákavým námětem. Významné je básnické zpracování Ovidiovo v jeho Proměnách. Krásná je kopie bronzové sochy Adonise z Pompejí, nádherná je antická socha v Národním muzeu v Neapoli. V petrohradské Ermitáži je obraz Adonidova smrt od Mazzuoly. Asi nejznámější jsou dva Tizianovy obrazy Venuše a Adonis. A krasavec hlaváček? Znám nádhernou, prosluněnou stráň Větrníku, kde stovky sukniček hlaváčků tančí svůj jarní balet a kde euforie z jara je dokonalá.

Botanická zahrada

5. dubna 2008 v 5:23
Pražská botanická zahrada se nachází v Praze 8-Troji v těsné blízkosti zoologické zahrady. Zahrada vznikla v roce 1968, ale přístupná veřejnosti je až od roku 1992. Nejnověji zpřístupněnou částí, od června 2004, je skleník Fata morgana