PRYSKYŘNÍK Ranunculus

20. dubna 2008 v 8:20
Malinké barevné růžičky, tak by se dal popsat květ vyšlechtěného prykyřníku, který je, zejména v poslední době, vyhledávanou jarní, pestře kvetoucí rostlinou. Jsou krásné v květináčích, milují je zahradníci, protože poskytují nepřeberné možnosti pro fantastické květinové vazby.V symbolice rostlin znamená darovaná kytice informaci, že se dotyčný má nechat obletovat. Není to krásné? Já si však vzpomínám na jarní, podhorské, krušnohorské louky plné planě rostoucích pryskyřníků prudkých Ranunculus acer. Jako děti jsme je měly rády i když výpravy za nimi byly spojeny s mokrýma nožkama. Ty louky, totiž, byly na jaře vždy podmáčené a to jsme tenkrát nevěděly, že latinsky slovo rana znamená žába.

Pryskyřníky daly název celé čeledi pryskyřníkovité. Je to bohatá čeleď, zástupci jsou rozšířeni téměř po celém světě. Dochované fosilie dokazují, že žily již v třetihorní křídě. Pryskyřníkovité jsou většinou byliny, s úhlednými, většinou paprsčitými, oboupohlavnými květy, které vyrůstají jednotlivě nebo skládají hroznovitá květenství. Semeníky jsou zpravidla ve šroubovici na vyvýšeném květním lůžku. V květech jsou vytvořeny medníky. Listy jsou střídavé, případně jen přízemní. Rostliny čeledi obsahují většinou ostře chutnající jedovaté látky.
Pryskyřníky se dají na jaře pěstovat spolu s ostatními jarními květinami.
Ta kombinace s růžovými maceškami je krásná.
A co tento, bohatě kvetoucí, žlutý?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ivuška Ivuška | 29. dubna 2008 v 22:40 | Reagovat

Mám jen žlutý a čtu pravidelně, je to nádhera, už se těším na realitu u Vás. Iv.

2 primula primula | 30. dubna 2008 v 20:03 | Reagovat

Ivuška - Jak to, že máš jen žlutý? Vždyť, čím víc bys jich měla, tím víc bys byla obletována. Nebo, ty k tomu nepotřebuješ pryskyřníky?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama