Květen 2008

ZELENÉ KOŘENÍ

31. května 2008 v 16:49
Bylinky se jako kořeninové rostliny používají k vylepšení chuti pokrmů již od samého zrodu kuchařského umění, tak jako koření. Bylinky jsou listy čerstvých nebo sušených rostlin, zatímco mezi koření se zařazují i aromatické části -pupeny, plody, semena, kořeny nebo kůra. Oba pojmy se mohou překrývat a kombinace bylinek a koření dává jídlu tu správnou chuť a vůni. Existují záznamy, které potvrzují velmi ranou znalost pěstování a použití bylinek v Egyptě, Číně, Indii, Arábii, Persii a Řecku, kde jejich používání v kuchyni zůstalo pevně zakořeněnou tradicí.

Poslední zvonění

15. května 2008 v 10:22
Kolik je známo zvonků, zvonů, zvonění? Ten ranní, neodbytný, který nás každý den budí, zvonek domovní, který ohlašuje návštěvy, telefonní zvonění. Zvonečky keramické, kovové, skleněné, dřevěné, slaměné i proutěné. Zvony byly známy všem kulturám. Nejstarší bronzový zvonek byl objeven při vykopávkách v Ninive a pochází z 8. tisíciletí před našim letopočtem. Zvonky byly používány pro signalizaci, při tanci i jako ochranný talisman. A ty rostlé?

Červené jablčko dávala mně...

14. května 2008 v 7:39
Jabloně jsou nejznámější a v České republice nejrozšířenější ovocné stromy, některé se pěstují i pro okrasu. Jabloň - Malus patří do čeledi jabloňovitých. Roste hlavně v mírném pásmu severní polokoule a na horách Jižní Ameriky. Fosilní jsou známé z třetihor.Zbytky sušených jablek se našly mezi vykopávkami z Jericha z doby 6500 let před naším letopočtem. Původním domovem je pravděpodobně Kavkaz a Irán. Jabloně rozkvétají na jaře, na jejich květy, které jsou v mnoha barevných odstínech od bílé po tmavě červenou, netrpělivě čekáme po dlouhé zimní měsíce.

TŘEMDAVA BÍLÁ - Dictamnus albus

8. května 2008 v 7:13
Kdysi dávno jsem na botanické exkurzi v květnu s udivenýma očima sledovala našeho asistenta, který nás nechal posadit kolem dosud mně neznámé, silně citronově vonící rostliny, vzal sirky a květy rostliny zapálil. S úžasem jsme pozorovali jak květy vzplanuly krátkým ohýnkem. To bylo moje první setkání s třemdavou, která mně učarovala. Od té doby se mi líbí v zahrádkách, vyhledávám ji na Horneku, jsem ochotna za ní jet světa kraj, šplhám se na svahy Děvína na Pálavě. Znám místo, kde jich je plná stráň a v slunečném dni voní svou citronovou i trochu skořicovou vůní. Ta vůně je neskutečně opojná!

Volské oči, žluťáky, máslové květy...

5. května 2008 v 20:50
A ještě - žarůšky, blýskavé kvítí, zlatenice a kalužnice... - to všechno jsou lidové názvy (a je jich ještě mnohem víc) pro blatouch bahenní Caltha palustris. Podle pověsti jsou to zakleté marnivé dcery mlynáře, které se shlížely ve vodní hladině se známou otázkou, zda jsou nejkrásnější. Nešťastný mlynář je proklel a tak se nad zrcadlící vodní hladinou prohlížejí dodnes. Z dětství si pamatuji jak jsme je vyhledávali a trhali do kytiček, ale věneček z nich neupleteš a brzy vadnou.. . Žlutě lemované potůčky mám od té doby spojeny s jarem, teplým sluníčkem a zurčící vodou. Břehy vodních toků si bez této vytrvalé rostliny nedovedu ani představit.