Červené jablčko dávala mně...

14. května 2008 v 7:39
Jabloně jsou nejznámější a v České republice nejrozšířenější ovocné stromy, některé se pěstují i pro okrasu. Jabloň - Malus patří do čeledi jabloňovitých. Roste hlavně v mírném pásmu severní polokoule a na horách Jižní Ameriky. Fosilní jsou známé z třetihor.Zbytky sušených jablek se našly mezi vykopávkami z Jericha z doby 6500 let před naším letopočtem. Původním domovem je pravděpodobně Kavkaz a Irán. Jabloně rozkvétají na jaře, na jejich květy, které jsou v mnoha barevných odstínech od bílé po tmavě červenou, netrpělivě čekáme po dlouhé zimní měsíce.

Jejich plody na podzim zdobí stromy a jejich krása a barevnost je stejně proměnlivá. První jabloně se začaly u nás pěstovat v klášterních zahradách, mezi lid se rozšířily v době vlády Karla IV. Domácí je jabloň lesní, která je jedním z mateřských druhů pěstovaných jabloní. Plodem jabloní jsou malvice - jablka, která obsahují kyseliny a cukry, především dobře vstřebatelnou fruktózu, pektiny a z minerálních prvků draslík, hořčík, vápník, fosfor a železo. Konzumace jablek působí proti chudokrevnosti, snižuje hladinu cholesterolu, pomáhá při bolestech hlavy, doporučuje se lidem trpícím dnou, protože brzdí tvorbu kyseliny močové. Pravidelné pojídání jablek je výbornou prevencí proti rakovině střev. Již Hippokratés doporučoval jablko k podpoře zažívání. Říká se, že kdo si dá jablko denně, nepotřebuje lékaře, neexistuje zdravější svačina než jablko. Římský básník Horatius tvrdí, že správný oběd má být zakončen jablkem. Lidem smutným a nešťastným vracejí prý jablka energii a chuť do života. Zažila jsem slavnostní pohoštění pod rozkvetlými jabloněmi, kdy se na bíle prostřené stoly a mísy s pokrmy snášely plátky květů a všude to vonělo a vonělo...A také těch dobrot, co se dá z jablek připravit! Díky tomu, že je jablko tak rozšířený strom, má mnoho líbezných názvů - jablíčko, jablúčko... A co ty názvy obcí? Jablońov, Jablonné, Jabkenice, Jablonec...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ivuška Ivuška | 18. května 2008 v 19:33 | Reagovat

Zvlášť jedna jabloň, kterou si vybavuju a z ní úžasné žluté soudečky, nikdy jsem lepší nejedla, pamatuješ nad holubníkem ve vile?

2 primula primula | 19. května 2008 v 6:29 | Reagovat

Ivuška - a jak voněly! To jsou ty odrůdy, které se teď už nepěstují... A my pořád želíme a při tom si můžeš koupit v supermarketu jaké chceš. A jsou krásné a stříkané a bez chuti a bez vůně.

3 Ivuška Ivuška | 19. května 2008 v 20:06 | Reagovat

Zato nepotřebujeme toho doktora!!!!!!! Jen se mi nějak špatně kousají! A co takhle třešeň rozkvetla?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama