Poslední zvonění

15. května 2008 v 10:22
Kolik je známo zvonků, zvonů, zvonění? Ten ranní, neodbytný, který nás každý den budí, zvonek domovní, který ohlašuje návštěvy, telefonní zvonění. Zvonečky keramické, kovové, skleněné, dřevěné, slaměné i proutěné. Zvony byly známy všem kulturám. Nejstarší bronzový zvonek byl objeven při vykopávkách v Ninive a pochází z 8. tisíciletí před našim letopočtem. Zvonky byly používány pro signalizaci, při tanci i jako ochranný talisman. A ty rostlé?

Patří do čeledi zvonkovitých, jsou to

byliny i dřeviny, většinou suchomilné. Květy jsou oboupohlavné, pravidelné, barva je od bílé po temně modrou.. Fosilní nejsou známé. Čeleď zahrnuje asi 300 druhů, hlavně ze středomoří. Kromě planě rostoucích se pěstují v různých formách také pro ozdobu skalek, záhonů i doma v květináčích.
Známe také ptáčka zpěváčka s názvem zvonek zelený. Často nás zaujme cinkání zvonků rozléhající se na úbočí horských strání s pasoucím se dobytkem a s tím je spojená má nostalgická vzpomínka na jednu sbírku kravských zvonců. Loretánská zvonkohra a jedna malá holčička, kterou vede babička na nedělní husí pečínku. Zvoničky - a ta krásná v Rožnově. A potom to tajemné, štědrovečerní stříbrné cinkání, kdy se tomu cinkání se zatajeným dechem věří a nevěří...A co ta školní zvonění? S dychtivostí očekávané to první, a potom už nikdo nespočítá ta zvonění příjemná i nepříjemná za celá školní léta. A pak to přijde. To poslední. To poslední zvonění. Na rozloučenou. Ale i jako přání štěstí u maturitních zkoušek. Ať přinese úspěch všem, zejména ale jednomu, tomu našemu...
A je odzvoněno...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 odOKa odOKa | 15. května 2008 v 16:23 | Reagovat

Čisté a krásně poetické. Moc rád tě čtu.

2 Ivuška Ivuška | 18. května 2008 v 19:37 | Reagovat

Opět nádhera, a ta nostalgie posledního zvonění! A čtu pravidelně!

3 primula primula | 19. května 2008 v 6:31 | Reagovat

OK - právě z těch poetických důvodů jsem tam nedala zvonění mobilu.

4 primula primula | 19. května 2008 v 6:33 | Reagovat

Ivuška - poslední zvonění mne vždycky dojímalo

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama