Červen 2008

Napiš o gloxiniích.....

29. června 2008 v 20:20
...řekla dcera. Protože je má ráda. A protože je máme rády obě. A protože jsou gloxinie krásné rostliny. Pochází z Brazilie, kde rostou v pralesích. V Evropě se gloxinie začala pěstovat na začátku 18. století. Od té doby byly křížením a šlechtěním vypěstvány rostliny rozmanitých barev, tvarů a plnosti květů. Patří do čeledi podpětovité.

Horské a podhorské louky

23. června 2008 v 20:00
Horské a podhorské louky jsou něco neopakovatelného. Mají svou krásu, vůni a barvu, kterou během plynoucích měsíců stále mění a těžko říci, kdy jsou nejkrásnější. Je to květen? Červen? Pro malou holčičku, kterou vedl v Krkonoších za ruku tatínek, asi červenec... Horské svahy, meze a pláně jsou porostlé náročnými i nenáročnými druhy rostlin, které zde žijí v tvrdých životních podmínkách intenzivního slunečního záření a krátkého léta. Je to zvláštní svět horské květeny.

Ó, VY LÍPY

20. června 2008 v 19:57
Do Národního divadla mne vodívala babička. S maminkou jsem tam šla až jako školačka základní školy . Na Libuši. Tehdy jsem poprvé slyšela árii: Ó, vy lípy a ta mne očarovala na celý život, tak jako lipové aleje, lípy na návesích a náměstích, v parcích a památné stromy v krajině - opěvovaný symbol Slovanů. Lípy voní koncem školního roku prázdninami a domovem. Poskytují potravu včelám, rádi v nich hnízdí ptáci. Pod lipou se často lidé scházívali k debatám i tanci.

ČESNEK KUCHYŇSKÝ Allium sativum

15. června 2008 v 13:54
Česnek, to je v létě vůně jižní Evropy, moře, slunce a spousta čerstvého jídla. V zimé pak vůně domácí česnečky, zabíjačky, naloženého masíčka a topinek. Česnek patrně pochází ze střední Asie, patří do čeledi česnekovitých. Je znám již z dob starověkého Egypta. Také Řekové a Římani využívali česnek při léčení poranění z válek.

CIBULIČKA SLADKÁ, MÁ PANENKA...

11. června 2008 v 7:55
Cibule je zelenina, koření i lék. Je známá již čtyři tisíce let před našim letopočtem, znali ji Sumerové, traduje se, že syrová byla s chlebem hlavní potravou pro stavitele pyramid, jednalo se zřejmě o cibuli živorodou - egyptskou. V Egyptě byla považována za svatou rostlinu, byla využívána jako obětina a používala se i při mumifikaci. Již staří Řekové věděli, že má léčebné účinky.

Jahody

4. června 2008 v 20:52
Jahody jsou už po tisíciletí oblíbené ovoce. Již ve středověku se pěstovaly v klášterech, v devatenáctém století se jejich pěstování rozšířilo a hlavně - ovoce zachutnalo. Staly se i symbolem luxusu a bohaté dámy, které si chtěly zachovat hebkou pokožku, se koupaly ve vaně plné jahod.

Červen, měsíc růží.

2. června 2008 v 6:27
Podle jedné staré řecké pověsti je růže darem bohů, podle jiné původně bělokvěté a nevonné se zbarvily do červena až krví Afroditinou, která se o její ostny poranila. Ano, skutečně ostny., růže nemá trny - trn je přeměněný rostlinný orgán a neodlomíte ho, osten je vychlípenina pokožky a snadno ho odlomíte jako u růže. Nejčastější barva růží je červená a bílá, žlutých růží mnoho není.