Červen, měsíc růží.

2. června 2008 v 6:27
Podle jedné staré řecké pověsti je růže darem bohů, podle jiné původně bělokvěté a nevonné se zbarvily do červena až krví Afroditinou, která se o její ostny poranila. Ano, skutečně ostny., růže nemá trny - trn je přeměněný rostlinný orgán a neodlomíte ho, osten je vychlípenina pokožky a snadno ho odlomíte jako u růže. Nejčastější barva růží je červená a bílá, žlutých růží mnoho není.

Opravdu žluté růže jsou ze Středního východu, nikoliv z Texasu, jak se ve známé písni zpívá. Jednu z nich si velmi oblíbil malíř Josef Mánes a je ozdobou mnoha jeho obrazů jako "Mánesova žlutá růže". Růže se pěstují pro ozdobu již téměř tři tisíce let. Staří ČÍňané ji pěstovali jen v zahradách vyhrazených císaři, královna Kleopatra přivítala Antonia v paláci zasypaném růžemi. Při mimořádných událostech se podlahy římských paláců pohazovaly korunními plátky z růží, nápoje byly navoněny květy růží, v onyxových nádobách po stranách ulic pluly vonící plátky růží. Sluhovi krále Karla VIII byl vyplacen obnos 37 liber za to, že po celý červen r.1411. sypal růžové květy na královo lože. Nic z toho však neznamená, že by růže byla vyhrazena jen zámeckým zahradám, i když na příklad sbírka růží u zámku v Častolovicích je nádherná. Mezi nespočetnými druhy a odrůdami růží si každý může najít tu svou. Růže představují krásu a dokonalost. Růže je spojována s poledním sluncem a létem.
Růže - Rosa
Patří do čeledi růžovitých. Květní lůžko je lahvicovité, uzavírající velký počet pestíků, vyčnívajících jen bliznami. Rod Rosa je velmi polymorfní. U nás roste asi 20 domácích druhů. Nejznámější je asi Rosa canina, růže šípková, která poskytuje šípky, obsahující vysoké procento vitaminu C. Pro růžovou silici, na příklad geraniol, je pěstována růže damašská R. damascena - z 10 000kg nasbíraných květů se destilací získá 3 kg vonné silice. Vůně růží prohlubuje citové vnímání, zahání špatnou náladu, zklidňuje podráždění, koupel s růžovými lístky mírní duševní únavu.
Zámecká růže z Častolovic
Růže individualistka
Hani, ty žluté růže rostou i ve Vídni, že?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Julie Julie | Web | 5. června 2008 v 8:02 | Reagovat

Ále ty častolovické jsou stejně nejhezčí :)

2 primula primula | 5. června 2008 v 17:25 | Reagovat

Julie - ano, jsou nejněžnější.

3 abunka abunka | 8. června 2008 v 9:48 | Reagovat

Krásnou růži jsem měla v Babicích na chatě. Měla smetanovou barvu a plný květ. Jednu mám doma ještě usušenou. j

4 primula primula | 8. června 2008 v 11:21 | Reagovat

abunka - ona krásně voněla, ale takových růží budeš mít ještě plno.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama