Jahody

4. června 2008 v 20:52
Jahody jsou už po tisíciletí oblíbené ovoce. Již ve středověku se pěstovaly v klášterech, v devatenáctém století se jejich pěstování rozšířilo a hlavně - ovoce zachutnalo. Staly se i symbolem luxusu a bohaté dámy, které si chtěly zachovat hebkou pokožku, se koupaly ve vaně plné jahod.

Jahody obsahují 90 procent vody, organické kyseliny, draslík, hořčík, vápník a mangan. Dále obsahují třísloviny, pektiny, vlákninu, vitamin A, C, E a vitaminy skupiny B. Přítomnost organických kyselin může u vnímavých jedinců vyvolat alergické reakce, ale je možné tomu předejít tím, že k jahodám přidáme med, případně mléčné produkty. Jahody jsou velmi zdravé. Již Hippokrates psal o jejich léčivých účincích. Jahody snižují horečku, pomáhají při léčení srdečního onemocnéní, působí proti zánětům v těle. Přítomná kyselina listová zaručuje růst buněk a krvetvorbu. Mají také protinádorové a čistící účinky a známé je jejich působení afrodiziakální.
Jahodník - Fragaria patří do čeledi růžovitých. Rostliny jsou rozšířeny v celém severním mírném pásmu Evropy, v Asii a Americe. Dosahují výšky 5 - 20cm, květy jsou bílé, pětičetné. Listy jsou trojčetné, na okraji pilovité, vespod hedvábně chlupaté. Plodem jsou nažky, vlastní jahoda je zdužnatělé květní lůžko. U nás původní jsou tři druhy. První druh - Fragaria viridis, kališní lístky jsou přitisklé k jahodě-jahodník trávnice. Druhým dvěma druhům kališní lístky odstávají a jestliže jahůdka dobře odpadává, je to jahodník obecný, Fragaria vesca. Nejde-li odtrhnout a červená je jen na osluněné straně, pochutnáváte si na truskavci - F. moschata.
Takto krásně kvetou
Takto vypadají na trhu
A jahodové potěšení
A ještě jedno jahodové potěšení
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 abunka abunka | 8. června 2008 v 9:49 | Reagovat

Jahody mám moc ráda. V jakékoliv podobě. Krásný pohled je na jahodu v šampáňu a kdo má přebytek úrody, může si je naplsušit. Jsou výborné. Jako ty, mami.

2 primula primula | 8. června 2008 v 11:19 | Reagovat

abunka - děkuji. Neznám nikoho, kdo nemá jahody rád.

3 Pao Pao | 15. června 2008 v 9:00 | Reagovat

a s tou horkou čokoládkou...

4 primula primula | 15. června 2008 v 9:11 | Reagovat

Pao - doufám, že to tam budou mít dlouho

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama