Ó, VY LÍPY

20. června 2008 v 19:57
Do Národního divadla mne vodívala babička. S maminkou jsem tam šla až jako školačka základní školy . Na Libuši. Tehdy jsem poprvé slyšela árii: Ó, vy lípy a ta mne očarovala na celý život, tak jako lipové aleje, lípy na návesích a náměstích, v parcích a památné stromy v krajině - opěvovaný symbol Slovanů. Lípy voní koncem školního roku prázdninami a domovem. Poskytují potravu včelám, rádi v nich hnízdí ptáci. Pod lipou se často lidé scházívali k debatám i tanci.

Sušené květy se používají k přípravě čaje při nachlazení, chřipce či angíně. Nejlépe je připravovat čaj s medem. Látky přítomné v lipovém květu jsou třísloviny, flavonoidy, fenolické kyseliny a silice. Podporují pocení, snižují dráždivost ke kašli, pomáhají při žlučníkových problémech a křečích střev. Výzkumy ukázaly, že pití lipového čaje prospívá nachlazeným dětem, protože posiluje imunitní systém, uklidňuje a přivolává klidný spánek. Lidovým zvykem je darovat blízkému lipový list, kterým přejete dobrou noc a pěkné spaní. Lipový čaj se také doporučuje při urologických problémech. Lipový odvar se používá k ošetřování vlasů a proti lupům, dodává vlasům lesk. Hodně měkkého, vyzrálého lipového dřeva bych přála svému bratrovi, pro jeho krásné řezbářské práce.
LÍPA SRDČITÁ Tilia cordata
Je to statný strom s pravidelnou korunou s hustými větvemi, kmen má hladkou borku. Listy jsou srdčité, s pilovitým okrajem, na rubu šedozelené. Vonné květy jsou oboupohlavné, pětičetné, jsou sestavené do chudého květenství - vidlanu, s jehož stopkou srůstá zelenavý nebo žlutavý listen. Celek tvoří známý lipový květ. Plodem je oříšek. Lípy, kterých roste v severním mírném pásmu asi 45 druhů, jsou si často navzájem velmi podobné a navíc tvoří i četné křížence. Našim národním stromem je lípa srdčitá nebo také malolistá, Tilia cordata. Druhá, která u nás roste je lípa velkolistá, Tilia platyphyllos, jejich kříženec je lípa obecná, evropská, Tilia vulgaris. Stromy dosahují až 30 m výšky a mnohdy se dožívají značného stáří.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 odOKa odOKa | 27. června 2008 v 10:25 | Reagovat

Jedna z velmi pěkných je u 'u roditelej vozle ozera' (velmi pozdravují!).

2 primula primula | 29. června 2008 v 20:12 | Reagovat

OK - třeba se nám někdy poštěstí, že se tam setkáme.

3 Pao Pao | 30. června 2008 v 18:10 | Reagovat

a prej voní jen samičky nebo samečci, je to tak?

4 primula primula | 30. června 2008 v 19:32 | Reagovat

Pao - ne, ne, tady nejsou zvlášť květy samčí a samičí, ale květy jsou oboupohlavné a voní každý květ. A voní krásně.

5 dd dd | 28. října 2008 v 13:26 | Reagovat

dejte víc obrazku smejdi

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama