HELICONIA

1. července 2008 v 18:15
Nechala jsem si uvázat krásnou a netradiční kytici. Krásnou a netradiční, protože byla pro jednu noblesní, vítální a oduševnělou paní, které si nesmírně vážím a obdivuji ji. Dominantou kytice byla exotická heliconie, příbuzná streliciím a banánovníkům. Tato rostlina žila již ve třetihorách, pochází z Jižní Ameriky, kde žije v tropických deštných pralesích.

Právě proto vyžaduje při pěstování vlhké teplo a mnoho vody. Pěstuje se však i ve sklenících a najdete ji i ve skleníku Fata morgana v pražské botanické zahradě. Rostlina dosahuje výšky až 6m. Má velké, na okrajích třepící se listy a bohatá květenství, která na rostlině vydrží až čtvrt roku. Nenápadné zelenavé květy jsou zakryty jasně červenými, oranžovými i růžovými ozdobnými podpůrnými listeny s barevnými špičkami. Opylování zprostředkují netopýři a hlavně kolibříci. Na zelených plodech se živí mnoho druhů ptáků, kteří se tím starají o jejich rozšiřování. Široké, dlouhé čepele listů využívají domorodci k balení potravin a ochraně proti slunci, zejména na loďkách.
Heliconia rostrata - je nejznámější a nejpopulárnější. Má dluhé, visící květenství, listeny jsou jasně červené se žlutým okrajem.
Heliconia latispatha - je vhodná pro pěstování v nádobách v domácím prostředí. Dorůstá jen do výšky 1,3 m, má vzpřímené člunkovité květenství s červenými listeny, které jsou u báze žluté.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama