KOPRETINY...

30. července 2008 v 18:20
...nebo taky husárky, iskérky, svatojánská kvítka, nivníky, matečníky, margaretky a mnoho dalších názvů mají tyto krásné rostliny, tak typické pro naši krajinu. Ve vzpomínkách je mám spojené s tatínkem, který je měl moc rád. Asi pro jejich křehkost a až geometrickou čistotu, ale zároveň houževnatost a neopakovatelnou krásu. Latinský název pochází z řečtiny a znamená bílý květ.

V mnoha jazycích se nazývají margaretky - řecký výraz margaretis znamená perla. Bílý květ a perla - není to také hezké spojení pro dívčí jména Margareta, Marguerita a česká Markétka? Každý známe říkanku Má mě rád, nemá mě rád...,ale písniček a básniček o této půvabné kytičce je málo. Nebo nějakou znáte? Zato je spousta prodávaných keramických hrníčků, ubrousků, látek a suvenýrů s motivy kopretin. Kopretiny se prý používaly jako pomůcka při zaříkávání - ani se mi tomu nechce věřit. Také se z nich vaříval sirup proti katarům.
Kopretina bílá - Leucanthemum vulgare
Vytrvalá, až 80cm vysoká bylina, patřící do čeledi hvězdnicovitých. Vyrůstá z krátkého, kulatého oddenku, který vytváří mnoho kořenů. Listy jsou na bázi řapíkaté, střední objímavé a v horní části přirostlé, kopinaté, na okrajích pilovité. Přímé lodyhy jsou často jemně rýhované a nesou jediný květ. Jedná se o tak zvaný biologický květ. Ve skutečnosti je to květenství - úbor. Zákrovní zelené lístky jsou střechovitě poskládané, listeny jsou široce podlouhlé a na okrajích zbarvené hnědě nebo černě. Jazykovité květy jsou většinou sterilní, bílé. Žluté trubkovité, oboupohlavné květy tvoří nápadný středový terč. Plodem jsou nažky bez chmýru. V současné době je vyšlechtěno mnoho nových okrasných kultivarů s velkými v průměru až patnácticentimetrovými květy, případně květy plnými. Kopretiny mají rády plné slunce, lehčí zeminu, nesnášejí přemokření. U zahradních kultivarů odstraňujeme odkvetlá květenství, pokvetou mnohem déle. Rozmnožujeme je dělením trsů v létě.
Kopretina řimbaba
se využívá pro své léčivé účinky při tišení bolesti hlavy, mírní bolestí při zánětech kloubů a chronických bolestech. Snižuje horečky. Obsahuje chemické látky - parthenolidy, které zabraňují uvolňování látek způsobujících bolest. Bylinu zkoumají vědecká pracoviště, protože u ní byly zjištěny preventivní účinky proti vzniku rakoviny kůže. Údajně také brzdí rozvoj leukémie již na úrovni kmenových buněk.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama