MEČÍKY - Gladioly

29. srpna 2008 v 15:52
Konec prázdnin mám od nepaměti spojený s mečíky i když gladioly jsou typicky letní, nepřehlédnutelné krásky, milovnice slunce a tepla. Pochází ze Středomoří a jižní Afriky a patří do čeledi kosatcovité. Mečovitý tvar pevných listů dal rostlině český název. Latinský název pro meč je gladus a vysvětluje název odborný. Ve středověku se rostlině přisuzovaly magické účinky a byla symbolem vítězství - bojovníci si hlízy brali s sebou do bitev jako talisman.

V Evropě se gladioly pěstují od šestnáctého století, ale s šlechtěním a křížením se začalo až o dvěstě let později. Pěstované mečiky jsou souborně nazývány Gladiolus gandavensis. Jsou to většinou kříženci jihoafrických druhů Gladiolus psitacinus a Gladiolus cardinalis z Kapska. Mečíky jsou ve veliké oblibě a pěstují se v mnoha barevných odstínech a tvarech květů. V součastnosti jsou vypěstovány nádherné velkokvěté hybridy, které mohou mít na stonku až 28 květů, ale móda je vrtkavá a oblibu získávají i drobnokvěté a nízké mečíky pro které se prosazuje název pixioly. Moc nemám ráda kombinaci mečíků s jinými květinami, ale tyto malé drobnokvěté jsou krásné ve vazbách s růžemi - bílé mečíky a růžové růže, růžové mečíky a červené růže. V přírodě střední Evropy až po Kavkaz rostou na vlhkých loukách mečíky střechovité. Každoročně jsem je obdivovala na Soláni.
Rostliny vyrůstají z bazálních hlíz. které vysazujeme na jaře v březnu a dubnu. Zpočátku potřebují dostatek vody. Vysoké kultivary se mohou vyvrátit větrem, proto je raději vysazujeme k plotům a zídkám. Jsou vyšlechtěny i mečíky pro pěstování v nádobách na terasách a balkonech. Listy gladiol jsou úzké, silný stvol nese nálevkovité květy uspořádané do lichohroznu. Mnoho odrůd sladce voní. K řezu se hodí tehdy, když mají rozkvetlé alespoň dva spodní květy. Vodu ve váze často měníme. Hlízy na zimu ze země vyjmeme a uschováme v suchu s chladnu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama