Září 2008

OCÚN JESENNÍ Colchicium

30. září 2008 v 17:05
Naháč, naháček, hacoun, hadule, holopanna - to je jen několik lidových názvů pro prudce jedovatou, od září do října kvetoucí vytrvalou bylinu. Patří do čeledi ocúnovitých. V přírodě ji nacházíme na vlhkých loukách, stráních a lužních lesích celé Evropy. Její oboupohlavný růžovofialový květ nasedá přímo v paždí listenu na hlízu a patří k nejdelším květům vůbec, protože 6 okvětních lístlů je srostlých v extrémně dlouhou korunní trubku, která sahá hluboko pod zem a její délka je více než 50 cm dlouhá. Teprve na jaře se stonek začne prodlužovat a vynese na povrch růžici listů a plod, což je suchá, pukavá tobolka.

TAK JAKO SLUNEČNICE KAŽDÝM DNEM...

19. září 2008 v 17:23
Ještě je pár dní léto, ještě kvetou slunečnice, ještě svítí občas sluníčko... Kdysi dávno, v srpnu roku 1888 namaloval Vincent van Gogh dva obrazy představující slunečnice. Bratrovi napsal: "Všude vidíš barvy starého zlata, bronzu, mědi a k tomu zelenkavý lazur do běla rozpáleného nebe." A dál píše: "Slunce, světlo, protože mi chybí lepší přirovnání, musím používat slova jako žlutá, citrónově žlutá, bledě zlatá. Jak krásná je žlutá!"

IN VINO VERITAS

15. září 2008 v 6:04
Teplo, slunce, dobře propustné půdy bohaté na živiny - takové jsou vinice jižní Moravy porostlé keři vinné révy. Můžeme se za nimi vydat, třeba na kolech, po vinařských cyklostezkách jižní Moravy a spojit sportovní výkony s výhledy na krásné Pálavské vrchy, vodní nádrže Nové Mlýny, zajet do Dolních Věstonic, Mutěnic, Bzence. Lednice... Lze ochutnat víno a přesvědčit se o pravdivosti výše uvedeného přísloví - například v klenutých sklepech domů ze 17. století v Pavlově, které jsou chráněny, či mnoha dalších. Réva vinná je nejstarší kulturní rostlinou pěstovanou člověkem.

PLAMÉNEK - Clematis

13. září 2008 v 19:55
Plamének je polokeř až keř, má ovíjivou lodyhu, je to popínavá rostlina. Patří do čeledi pryskyřníkovitých. Jeho latinský název je odvozen z řeckého slova clema, což znamená úponek, plamének je liana, která musí mít pevnou oporu, ke které se přichycuje úponky. Rostlina obsahuje jedovaté látky, které vnímavým jedincům způsobují na pokožce červené - plamenné skvrny a od tohoto jevu se odvozuje český název. Tato nepříjemnost je vyvážena krásou plaménků.

ASTRY - Hvězdnice

7. září 2008 v 9:36 | primula
Nějak se nám vytratily ty babiččiny zahrádky... Moje babička měla domek nedaleko Jilemnice a neoplocenou zahrádku, která přecházela přímo v louku a pak les. Na zahrádce pěstovala pažitku a petrželku, mátu a cibulku a pár kytiček. Byly to lilie, krásenky, rezeda, srdcovky a krásné, barevné astry. Astry neboli hvězdnice. Vzpomínka na babičku je spojena právě s těmito nejoblíbenějšími květinami konce sezony.