ASTRY - Hvězdnice

7. září 2008 v 9:36 | primula
Nějak se nám vytratily ty babiččiny zahrádky... Moje babička měla domek nedaleko Jilemnice a neoplocenou zahrádku, která přecházela přímo v louku a pak les. Na zahrádce pěstovala pažitku a petrželku, mátu a cibulku a pár kytiček. Byly to lilie, krásenky, rezeda, srdcovky a krásné, barevné astry. Astry neboli hvězdnice. Vzpomínka na babičku je spojena právě s těmito nejoblíbenějšími květinami konce sezony.

Pocházejí z Číny a Japonska. Ve starém Řecku byly při slavnostní příležitosti na oltáře chrámů pokládány kytice aster jako dar bohům. Také se používaly jako talisman lásky, k přilákání vyvoleného a dívky, které neměly mládence si astry vysazovaly do zahrádky s vírou, že bude květinami přilákán. Je to pověra, ale hvězdnice by se měly pěstovat v daleko větší míře, zaslouží si to pro svou barevnost i velikost - existují nízké, skalkové až po vysoké skoro dvoumetrové.
Astry patří do jedné z nejbohatších čeledí semenných rostlin, která je rozšířena téměř po celém světě, do hvězdnicovitých. V českém středohoří a jesenické Velké kotlině roste krásná , chráněná hvězdnice alpská. I další čtyři druhy v přírodě jsou chráněné a kromě nich nalezneme mnoho druhů zplanělých a zavlečených . Pěstované astry jsou vesměs vyšlechtěny z astry čínské. Existuje několik stovek odrůd, zejména od britských a německých pěstitelů. Astry jsou vzpřímené, košaté, rychle rostoucí letničky. Listy jsou sestaveny v přízemní růžice, lodyžní listy jsou kopinaté, střídavě postavené. Květenství je úbor sestavený z okrajových jazykovitých a vnitřních trubkovitých květů. Plodem jsou ochmýřené nažky. Během vegetace je pěstujeme na výživných, vápenitých půdách a na plném slunci. Rostliny obsahují barviva antokyany a glykosidy - saponiny. Astry často trpí houbovými chorobami - padlí a kořenová hniloba. Tomu se lze vyhnout výběrem odolných odrůd. Rostliny lze před padlím také chránit pěstováním na stanovišti, kde proudí vzduch a rostliny jsou od sebe i dostatečně vzdáleny. Problémy u odrůd s vysokými stonky jsou se stabilitou, proto je umisťujeme k zídkám, plotům nebo pěstujeme s oporou.
A takhle krásné astry pěstuje moje přítelkyně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jana Musilová Jana Musilová | E-mail | 12. září 2008 v 15:30 | Reagovat

Libuško,astry jsou krásné a povídání o nich také.

2 primula primula | 13. září 2008 v 6:14 | Reagovat

Jana Musilová - máš pravdu,astry jsou krásné, ale je také důležité od koho je máš.

3 Šlaufek Šlaufek | E-mail | Web | 15. listopadu 2011 v 18:01 | Reagovat

hej tak to je libovýýýýý

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama