Říjen 2008

CITRONOVÁ TRÁVA - Cymbopogon citratus

24. října 2008 v 16:10
Cironová tráva, voňatka, vousatka, lemongrass, lenabatu, sereh. To všechno jsou názvy pro tropickou trávu, která patří do čeledi lipnicovité. Pochází z jihovýchodní Asie a známá je především milovníkům thajské kuchyně. Jídlu dodává voňavou citronovou, palčivou chuť a v Thajsku se přidává téměř do každého jídla.

ČERVENÉ JABLČKO DÁVALA MNĚ...pokračování

10. října 2008 v 18:49
Na jaře jsem psala o kráse jabloní právě když kvetou. Teď se těšíme z bohaté podzimní úrody a to i jabloní. Jabloň je považována za nejstarší ovocný strom, je doloženo, že plody byly konzumovány již v neolitu. Jablka dozrávají koncem léta a během podzimu. Malvice mají kulovitý tvar v průměru 5-15 cm, podle odrůdy.

BAREVNÝ PODZIM

6. října 2008 v 10:19
Podzim je plný nostalgie a barev. Mám ráda dny prozářené sluncem se všemi těmi barevnými odstíny. Ještě než mrzne obdivuji zahrádky plné jiřin a chryzantém, jabloně a hrušně obsypané ovocem, vznešené ořešáky, švestky modrající se sladkými plody, jeřabiny kolem cest a tu zvláštní podzimní vůni.
Koncem léta se zkracují dny, teploty, zejména v noci klesají. Keře a stromy s opadavými listy se rozzáří krásnými barevnými listy od žluté přes oranžovou, červenou až po temně fialovou. Je to způsobeno listovými barvivy.

RŮŽE ŠÍPKOVÁ Rosa canina

3. října 2008 v 6:22
Podzim a šípkové keře patří neodmyslitelně k sobě. Šípková růže je symbolem krásy a mládí. Ve starověkém Řecku a Římě se využívaly květy, listy i kořeny pro výrobu léčivých nápojů. Květy byly přidávány do směsí pro zamilované a lidi toužící po lásce a zdobily slavnostní tabule. Věnce z rozkvetlých šípkových růží visely nad hlavami stolovníků jako symbol mlčenlivosti a opatrnosti. Kořeny šípkové růže se používaly jako lék na pokousání psem.