BAREVNÝ PODZIM

6. října 2008 v 10:19
Podzim je plný nostalgie a barev. Mám ráda dny prozářené sluncem se všemi těmi barevnými odstíny. Ještě než mrzne obdivuji zahrádky plné jiřin a chryzantém, jabloně a hrušně obsypané ovocem, vznešené ořešáky, švestky modrající se sladkými plody, jeřabiny kolem cest a tu zvláštní podzimní vůni.
Koncem léta se zkracují dny, teploty, zejména v noci klesají. Keře a stromy s opadavými listy se rozzáří krásnými barevnými listy od žluté přes oranžovou, červenou až po temně fialovou. Je to způsobeno listovými barvivy.

Bez nich by rostliny nemohly existovat, protože zachycují sluneční záření, jehož energie je využívána k fotosyntéze - procesu, kterým si rostliny tvoří buňky svého těla a svoje zásobní látky. Z ovzduší odebírají oxid uhličitý a uvolňují životodárný kyslík.
Zelená barva listů je způsobena přítomnými chlorofyly. Název je odvozen z řeckého slova chloros - zelený. Kromě chlorofylů jsou obsažena v listech ještě i jiná listová barviva - karotenoidy, kterých je ale méně a jsou překryty výrazně větším množstvím zelených chlorofylů. Karotenoidy dobře známe a celou jejich barevnou škálu můžeme pozorovat, protože barví také plody paprik, rajčat, šípků, mrkve a květy - například lichořeřišnice. Na sklonku léta intenzita fotosyntézy klesá, listy stárnou, rozkládají se zelené chlorofyly. Karotenoidy jsou odolnější, zůstávají a teprve teď je jejich barva zřetelná. Dřeviny, které v listech obsahují na konci léta rozpustné cukry (buk), si vytvářejí ještě další barviva - antokyany, které jsou temně červené až fialové. I ty způsobují barvu plodů jako borůvky nebo bez černý a barvu květů pelargonií, petunií nebo růží. Ukládání tříslovin do některých listů vybarvuje listy do hněda, stejně jako čaj.
Každý rok není podzim stejně barevný. Je to ovlivněno i počasím. Je-li podzim slunečný a chladný, ale bez mrazíků a bez dešťových srážek je barevnost nejpěknější. Mrazíky zamezují tvorbu antokyanů a listy se nevybarvují do červena. Světlo působí i na vybarvení listů jednoho stromu. Ozářené části hýří barvami, listy uvnitř koruny zůstávají dlouho zelené. Barva listů stromů je dědičná, jestli je zářivá či mdlá, to záleží na počasí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama