ROSTLINY ZAKLETÉ DO SKLA

17. listopadu 2008 v 18:24
Sklo bylo objeveno okolo roku 3000 př .n. l. v Egyptě. V pravěké Evropě je známo z doby bronzové, přibližně r. 1400 př. Kr. Slovo sklo je patrně odvozeno z řeckého slova stalaktos, což znamená odkapávání - odtud i pojmenování krápníků.
Jedna z definic skla zní: homogenní, amorfní a izotropní látka, většinou průhledná, pevná a křehká. Vzniká obvykle ochlazováním z taveniny, je v metastabilním tvaru.

Základem pro výrobu skla je oxid křemičitý, ke kterému se přidávají alkalické látky a oxid vápenatý. Barevná skla se získávají přídavkem oxidů kovů, sulfidů, přidáváním zlata, stříbra, mědi, kadmia... Suroviny se mísí na tak zvaný sklářský kmen, který se taví na sklovinu v pecích. Po vyčeření se sklovina ochladí na pracovní teplotu a dále se zpracovává lisováním, foukáním, tažením nebo litím a válcováním. Nejběžnější jsou skla tabulová.
Latina má pro sklo název vitrum, od kterého je odvozeno slovo vitrína a vitráž.
První zprávy o českých vitrážích pochází již z 13. století. Krásná technika tvorby vitráží prožívá v současnosti renesanci. Vitrážové okno či v okně zavěšená vitráž vykouzlí barevné obrazce, proteplí prostor.


Vitrážový svícen, stejně jako lampa, zútulní a oživuje místnost, dveřní vitráže dotvářejí interiér
a vitrážový šperk působí dominantně. Mám ráda vitráže, dovedu se na ně dívat celé hodiny, obzvláště mám ráda ty s rostlinnými motivy. Obdivuji práci a invenci výtvarníka, je to pro mne, vzláště v zimě, pohlazení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama