VESELÝ PODZIM

13. listopadu 2008 v 7:49
Nesouhlasím s tím jak se často říká o podzimu, že je smutný, všechno odumírá a je nepěkně. Mlhy a deště k podzimu patří a prospívají hlavně všem těm cibulkám, které jsme zasadili. Nejenom listí na stromech a to spadané, ale i barvy podzimních květin jsou veselé. K nejbarevnějším květinám, které jsou nazývány dušičkové, patří chryzantémy.

CHRYZANTÉMA Chryzanthemum
Chryzantémám se také říká libě listopadky a patří do čeledi hvězdnicovitých. Původně pocházejí z Japonska a Činy. Název je řeckého původu a znamená zlatá květina. Japonci pokládají chryzantému za symbol lidskosti a Číňané tvrdí, že přináší štěstí. Mnoho předmětů, porcelánu i látek je hojně zdobeno touto květinou, která je také vyhledávána jako rostlina pro vazby a dekorace. Z květů se připravují čaje i víno a z jedlé chryzantémy věncové se připravují saláty a příloha k masu. Je to jemná zelenina s příjemnou chutí a vůní, plná minerálních látek a provitaminu A.
Chryzantéma je rostlina světlomilná, rostlina krátkého dne. Nejlépe kvete při teplotě deset až patnáct stupňů. Při vyšších teplotách odkvétá velmi rychle. Potřebuje intenzivní zálivku a nesmí vyschnout, půda by měla být stále vlhká. Po odkvětu seřežeme dlouhé výhony, zahrneme spodní část zeminou a můžeme ji přikrýt chvojím. Množí se semeny, která se vysévají na jaře, rozdělením trsů i vegetativně z jednotlivých větví.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama