ADVENT

29. listopadu 2008 v 6:18
Slovo advent pochází z latinského slova adventus - příchod a je přípravou na Vánoce. První počátky slavení adventu se objevují v jižní Galii a ve Španělsku již koncem 4.století.

Naši předkové toto období považovali za dobu zklidnění, adventní doba byla původně dobou postní. Dnes je to v mnoha případech a ke škodě věci, záležitost komerční a o zklidnění a ztišení si můžeme v obchodních sítích nechat jen zdát. Přesto se tomuto masovému šílenství dá vyhnout a advent si vychutnat v klidu s rodinou či s přáteli. Je mnoho míst kde se šíří vůně skořice a vanilky, vánočního punče a svařeného vína, koledy jen tak tiše znějí, večer jsou rozsvícené stromy a stánky na vánočních trzích a jarmarcích.
K adventu patří i pití voňavého čaje a kávy doma v teple.
K této době náleží i návštěva míst s vystavenými betlémy a instalace betlému doma - každý rok mám při tom malou pomocnici.
Prožívám rozsvícení svíček na adventním věnci.
(Adventní věnce měly původně dvacet čtyři svíček, každý den se rozsvěcovala další.)
Dnes je počet svící libovolný, musí ale být dělitelný čtyřmi.
A co pečení a zdobení perníčků?
I pečení cukroví je kouzelné když při tom pomáhají děti. A mám ráda návštěvy koncertů a divadel. A procházky ve sněhu. S dětmi. Dojímá mne teplá dětská ručička v dlaních a očka plná světýlek a očekávání.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pao Pao | 3. prosince 2008 v 23:06 | Reagovat

a už máme adventní kalendář? a co teprv hrníčky ve skříni..., přesně ty speciální na adventní snídani...krása

2 Primula Primula | 5. prosince 2008 v 6:30 | Reagovat

Adventní kalendář je a Mařička včera ráno nemohla pochopit jak je to možné, že tam byly věcičky tři, kdo tam dal tu třetí...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama