ROSTLINY VÁNOC

6. prosince 2008 v 8:42
Které rostliny jsou symbolem vánoc ví asi každý. Kromě tradičního jmelí, méně tradiční cesmíny je to vánoční kaktus a hlavně vánoční hvězda.PRYŠEC NÁDHERNÝ - Euphorbia pulcherrima, poinsettie
Rostlina je známa i jako květ svaté noci, Kristova koruna, vánoční růže, poincézie.
V Evropě se pěstuje teprve asi 100 let a o její rozšíření se zasloužil velvyslanec Spojených států v Mexiku Joel Poinsett. Rostlina pochází z Mexika a patří do čeledi pryšcovitých. Všechny rostliny této čeledi roní mléko, které může někdy vyvolávat alergie. Podle legendy rostlina červenou barvu získala od kapek krve z puklého srdce nešťastně zamilované bohyně.
Krásná rostlina se sytě vybarvenými listeny, jejichž barva je dnes vyšlechtěna do různých odstínů od bílé, smetanové, přes růžovou a oranžovou po jasně červenou.
I s tvarem listenů si odborníci pohráli a listeny můžeme obdivovat i různě kadeřavé. Však slovo pulcherrima znamená nejkrásnější.
Drobné, málo zřetelné květy jsou uspořádané ve vrcholovém svazečku a kolem něho paprsčitě do roviny postavené barevé listeny a listy. Rostliny potřebují světlé místo, mírnou zálivku, aby nebyly ani přemokřené a nikdy nesmí vyschnout. Mírně hnojíme. V březnu celé rostliny zkrátíme asi o 10 centimetrů, přesadíme a snížíme zálivku. Zkrácené věvičky můžeme dát do vody, počkat až se vytvoří kořeny a můžeme je takto rozmnožit. Přes léto mohou být vánoční hvězdy venku. Jsou to rostliny krátkého dne. Jestliže chceme, aby o Vánocích znovu vykvetly, od září jim zkrátíme den tak, že je asi od 17 hodin přikryjeme, začneme více zalejvat a přihnojíme.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pao Pao | 25. prosince 2008 v 9:21 | Reagovat

já to měla u nás v páci, rostlině se krásně dařilo a nic moc jsme s ní nedělali, dokonce neměla ani denní světlo, jen umělé

2 Primula Primula | 26. prosince 2008 v 11:23 | Reagovat

Dobrému člověku se daří i kytky

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama