HYACINT Hyacinthus

31. ledna 2009 v 19:03
Jaro je ještě stále tak daleko. Doma v teple, zvlášť když je mráz, mlha a nevlídno, se to jaro přiblížit dá. Sny o jaru umí realizovat krása, barva a úchvatná vůně hyacintů. Hyacint je symbol klidu a síly a to v předjaří velmi potřebujeme. Pěstujme je a radujme se z nich.

V Evropě se začaly pěstovat v 16. století, v 18. století byly hyacinty velmi populární v Nizozemsku, a dodnes je Nizozemsko zemí, kde se jich pěstuje nejvíc. Při mé návštěvě mne tam fascinovaly nejen obrovské lány hyacintů a samozřejmě tulipánů, ale na příklad kruhové objezdy osázené těmito rostlinami.
Bůh slunce Apollon obdivoval mladíka jménem Huakinthos. Při házení diskem byl mladík mimořádné krásy smrtelně raněn. Z ran vytékala krev, z které vykvetly květy, jež Apollon pojmenoval po svém mrtvém příteli. Tuto tématiku zpracoval jedenáctiletý W. A. Mozart ve své opeře Apollo et Hyacinthus v roce 1767.

Hyacint východní Hyacinthus orientalis
Je to jednoděložná, vytrvalá bylina s kulovitou cibulí, patřící do čeledi hyacintovité. Pochází z tropické Jižní Afriky. Dva až šest
listů tvoří přízemní růžici, čepele listů jsou celokrajné, čárkovité až kopinaté se souběžnou žilnatinou. Vonné květy jsou uspořádány do květenství ve vrcholových hroznech. Květy jsou oboupohlavné, jednodomé, okvětí je složeno z šesti okvětních lístků, které srůstají do trubky. Semeník je svrchní, plodem jsou bobule. Přestože existuje asi 30 druhů . povětšině rostou ve Středozemí, v naší přírodě žádné druhy nerostou. Zato jsou hojně pěstovány v květináčích. Některé druhy se dají rychlit (cibuli si zasadíme na podzim do květináčů či truhlíků, substrát mírně zaléváme a udržujeme v temnu pokud se neobjeví květy). Zajímavé je pěstování hyacintů v hydroponii v tak zvaných hyacintových vázách. Cibulím ani kořenům nevadí totiž světlo, rostlina naopak ve skleněné nádobě získá:
Po odkvětu rostliny dále zaléváme a necháme listy, aby vykrmily cibule pro příští rok. Rychlené hyacinty je možné zasadit do zahrady, ale k rychlení se už nehodí. Celá rostlina je mírně jedovatá, proto při manipulaci s cibulemi se doporučuje pracovat v rukavicích.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 majikajik majikajik | Web | 4. února 2009 v 18:28 | Reagovat

kásný blog...

2 esterka esterka | Web | 3. března 2009 v 13:19 | Reagovat

to je marný... tady kvete pod rukama úplně všechno :-) šikovná zahradnice...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama