ROSTLINY V ZIMĚ

20. ledna 2009 v 9:35
Je krásný lednový zimní den:
Takové zimní obrázky vidím dnes z okna svého městského bytu:

Přestože venku mrzne, ibiškům se zachtělo rozkvést:

A v lodžii se lístky cibulovin vehementně derou za sluncem:

Objevují se i první květy:

V přírodě ale panuje leden a mráz.
Všechny rostliny s opadavými listy mívají v zimě dobře chráněné podzemní orgány a proto je případné poškození nadzemních částí tolik neohrožuje.
Rostliny se stálezelenými listy patří vesměs mezi nejotužilejší druhy květeny, většinou přežívají nízké teploty. Zvláště odolné jsou vysokohorské rostliny. Bod mrazu mají buněčné šťávy neuvěřitelně nízký díky vysokému obsahu rozpuštěných cukrů a dalších látek, které mají podobné účinky jako nemrznoucí směsi v automobilech. K roztrhání pletiv nedochází a snadno přežívají velké teplotní rozdíly.
V nižších polohách jsou rostliny méně odolné vůči mrazu. Proto je nutné je před nízkými teplotami chránit. Takto každoročně halí své růžové keře zahradníci ve Vídni:
Navíc je důležité si uvědomit, že listy odpařují vodu, musí vodní deficit vyrovnávat a vodu získávají z půdy a to většinou ze sněhové pokrývky. Sníh poskytuje ochranu před mrazem, větrem i vypařováním. Jestliže sněhová peřinka chybí, v době, kdy nemrzne prospějeme rostlinám tím, že je zalejeme. Rostliny, které nejsou odolné vůči nízkým teplotám většínou nepřežijí. Mráz vede nejprve k zástavě metabolizmu buněk a při teplotách pod bodem mrazu dochází k destrukci buněk vznikem krystalů, které pletiva roztrhají a rostliny hynou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama