CITRUSY V ZIMĚ

6. února 2009 v 21:03
Citrusy jsou stálezelené, subtropické až tropické keře a malé stromy, patřící do čeledi routovité.

Do rodu citrus řadíme mandarinku, grapefruit, citroník, cedrát, bergamot a další. Největší je pomelo a nejmenší kumquat. Citrusy jsou rostliny dlouhého dne, vyžadují dostatek světla, tepla, vláhy a vhodnou, propustnou půdu. Výhoda těchto rostlin je, že se dají pěstovat ve vhodných nádobách, kde kvetou i plodí.
Největší problém při pěstování je jejich přezimování. Máme na výběr tři možnosti:
Šlechtitelé - citrusáři- se snaží s úspěchem vypěstovat takové odrůdy, které v našich bytech přezimují téměř bez problémů. Takový je na příklad Citrus limonia forma Rangpur. Takto v lednu prospívají:
Jestliže nevíme jakou odrůdu pěstujeme a nemáme žádnou chladnou místnost, je nutné co nejvíce přiblížit a zabezpečit takové podmínky, v kterých citrusy žijí. To znamená, že citrusy zalejváme, hnojíme, rosíme. Mají ale málo světla a umístění na okně, zvláště je -li pod ním topení není moc vhodné. Rostliny umístíme co nejdál od topení na co nejsvětlejší místo a výborné je, můžeme - li jim uměle přisvětlit. Přes všechnu snahu některé rostliny hynou.
Nejlépe citrusy přezimují v chladnu (dokonce jim krátkodobě neuškodí ani mrazík). Při nižších teplotách se celkově sníží metabolismus, proto nepotřebují ani mnoho světla, ani mnoho vláhy a žádné hnojení:
Ta zasněžená židle je tam schválně
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pao Pao | 7. února 2009 v 6:44 | Reagovat

nádhera, jsi hvězda...:-)

2 Jožka Jožka | E-mail | 20. března 2009 v 16:13 | Reagovat

Líbo jsi jednička,jaro je hned blíž

3 Primula Primula | 23. března 2009 v 19:50 | Reagovat

Jožka - ta doba těšení na jaře na každou kytičku je nejhezčí

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama