Březen 2009

KYTIČKOVÉ HÁČKOVÁNÍ

28. března 2009 v 6:31
Každý den nesvítí sluníčko. Jsou dny, kdy je pochmurno, nikam se nechce, a nechce se nic dělat. Nálada na bodu mrazu. Jsou dny, kdy doma nekvete jediná kytička, nevidím ani poupata jako předzvěst kvetení. Na zamračenou oblohu se dívám z okna přes záclonky.
Láká posezení v křesle s knížkou v ruce:
takhle přečíst si:

tše se rodí
v útrobách dne světlo

KYTICE Z ŘÍŠE SNŮ

24. března 2009 v 11:51
Občas zajdu na výstavu obrazů. Někdy jdu s kamarádkou na módní přehlídku. Jestliže je ale v mém dosahu výstava rostlin, květin či převáděcí akce zahradníků, jsem schopna všeho nechat a jet se tam podívat a to i pěkně daleko - programově, často a moc ráda. Před vánocemi jsme objevili moc šikovného floristu, který se může pochlubit mnoha vítězstvími v soutěžích. Je to Mistr republiky ve floristice a na jeho květinových vazbách je to znát.

ASTRONOMICKÉ JARO

20. března 2009 v 11:55
Konečně jsme se dočkali. Astronomické jaro je tu a začíná 20. března ve 12h 43min SEČ, kdy slunce vstupuje do znamení Berana. Délka prvního jarního dne je 12hod 14 min.
Přestože nám počasí ještě jarně nepřeje a tepla mnoho není, první jarní rostliny již kvetou - například i oblíbená drobná rostlinka, trochu připomínající sněženku.

SNĚŽENKA PODSNĚŽNÍK Galanthus nivalis

13. března 2009 v 19:09
Jaroslav Hofer
Sněženka

Po velké válce siroty-běženky
pod sněhem rozkvetly studené sněženky.

Sněženky jsou poslové jara. Jsou to 10 až 20 cm vysoké, jednoděložné rostliny s cibulemi. Patří do čeledi amarylkovité. Název je sestaven ze slov gala - mléko a anthos - květ, nivalis zmamená rostoucí na sněhu.

ŠAFRÁN JARNÍ Crocus vernus

7. března 2009 v 9:48
Rod Crocus zahrnuje asi 80 druhů, převážně rostoucích na Balkáně a v Turecku. Patří do čeledi kosatcovité. U nás přirozeně roste šafrán bělokvětý a šafrán karpatský. Oba druhy jsou zařazeny ke kriticky ohroženým druhům rostlin. Z pěstovaných je nejznámější fialově kvetoucí šafrán neapolský a žlutě kvetoucí šafrán žlutý a šafrán zlatý. Vyšlechtěných druhů je však velmi mnoho.