ŠAFRÁN JARNÍ Crocus vernus

7. března 2009 v 9:48
Rod Crocus zahrnuje asi 80 druhů, převážně rostoucích na Balkáně a v Turecku. Patří do čeledi kosatcovité. U nás přirozeně roste šafrán bělokvětý a šafrán karpatský. Oba druhy jsou zařazeny ke kriticky ohroženým druhům rostlin. Z pěstovaných je nejznámější fialově kvetoucí šafrán neapolský a žlutě kvetoucí šafrán žlutý a šafrán zlatý. Vyšlechtěných druhů je však velmi mnoho.


Krokusy jsou vytrvalé byliny kvetoucí brzy na jaře. Květy vyrůstají v paždí bazálních šupin z hlízy. Jsou jednodomé a oboupohlavné. Okvětí je složeno z šesti okvětních lístků ve dvou přeslenech, které jsou srostlé v dlouhou okvětní trubku. Plodem jsou tobolky. Listy jsou celokrajné, čárkovité se souběžnou žilnatinou. Okolo střední žilky bývají bílé pruhy.


Pro blizny, které se suší a používají jako vzácné koření se pěstuje šafrán setý, který pochází ze západní Asie a kvete na podzim. V květech jsou vždy tři blizny, 3cm dlouhé, které se ručně vyštipují. Na 1000g šafránu je třeba asi 100 000 blizen. Nejvíce se pěstuje ve Španělsku, Francii, Africe a Orientu. Oranžová barva blizen se také využívá jako přírodní barvivo k barvení vlny a plátna - tak byly na příklad barveny sytě oranžové sukně některých našich lidových krojů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama