MÁJOVÉ TŘEŠŇOVÉ POLÍBENÍ

30. dubna 2009 v 19:19
Z tohoto hezkého zvyku asi letos nic nebude, třešně už většinou odkvetly, ale políbit se můžeme pod jakymkoliv stromem, ne? Ženy a dívky by měly být v první májový den políbeny pod rozkvetlou třešní aby neuschly a byly stále krásné.

V Číně symbolizuje třešňový květ ženskou krásu, ženskost nebo lásku. Již ze třetího století našeho letopočtu pochází japonský svátek Hanami - oslava kvetení sakur.
Třešeň patří do rozsáhlého rodu stromů a keřů s názvem Slivoň (Prunus). Ta zahrnuje velké množství ovocných opadavých dřevin, jako jsou višeň, bobkotřešeň, mandloň, trnka, švestka, sakura a.t.d. A třešeň. Na světě je asi 430 druhů rodu Prunus, převážně rostoucích v mírném pásmu. Původně slivoň pochází ze západní Asie.
Všechny druhy jsou geneticky příbuzné a patří do čeledi růžovitých.
Květy třešní jsou pětičetné, bílé. Plodem jsou peckovice. Listy jsou jednoduché, na okraji zubaté. Rostliny se pěstují nejen pro chutné a zdravé plody. Rozkvétají brzy na jaře a patří nezastupitelně do jarní krajiny. Jsou vyhledávány včelami. Jsou opěvovány básníky, jsou zobrazovány malíři a fotografy. Plody i květy zdobí spotřební předměty.
Mnoho šlechtitelů se zasloužilo o pestrost odrůd. Vyšlechtěny jsou jak květy, tak plody i celý habitus rostlin. Krásné jsou také bonsaje:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama