PAMPELIŠKY

22. dubna 2009 v 21:01
Všude se objevily pampelišky. Jak si to asi řeknou, že teď je ten čas kdy kvete sousedka, rozkvetu já také?Pampelišky rozkvétaly i když jsem byla malá. ( Těch upletených věnečků a píšťaliček...):
Pak se název pampeliška botanikům znelíbil a téměř třicet let se všude ve školách učilo o smetánce lékařské. V současnosti je to opět podle botaniků pampeliška, ale pozor: odborný název není lékařská - ten patří jen severským. Výzkum ještě v ČR nepokročil tak daleko, aby bylo ve všech druzích jasno, je jich totiž několik set.
Prvně celou rostlinu popsali staří Číňané již v sedmém století před našim letopočtem, byla známá v Antice, v naší krajině je jako léčivá rostlina sbírána od patnáctého století. Má silné diuretické účinky, povzbuzuje trávení, používá se při onemocnění žlučníku a jater, snižuje hladinu krevního cukru, odvar se používal na vybělení kůže, proti pihám, bradavicím, na záněty očí. Z pampelišek se připravuje víno a med, z listů se připravuje salát. Mladé listy se také přidávají do tradičních velikonočních pokrmů. Kořeny se sušívaly a připravovala se z nich náhražka kávy. A co pampelišky pro potěšení?
Pampelišky patří do čeledi hvězdnicovitých. Jsou to vytrvalé, 5 - 20 cm vysoké rostliny. Zlatožlutý květ je vlastně květenství - úbor s jazykovitými kvítky. Ten je nesen křehkým, přímým, dutým stvolem. Kvete od dubna do července.
Listy jsou kopinaté, postupně se zužují v řapík. Čepel listů je kracovitě peřenodílná. Plodem jsou nažky. Kůlovité kořeny mohou prorůst až do dvoumetrové hloubky. Rostlina je to naprosto nenáročná, roste kdekoliv a kromě celých rozkvetlých ploch je také průkopníkem života ve spárách mezi kamením a v popraskaném betonu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 abunka abunka | 23. dubna 2009 v 8:48 | Reagovat

...a pamatuješ na to krásné jaro, kdy Běty byla v kočárku a my si užívali na Vysočině? Krásnou fotku naší baletky jsem si dala jako tapetu na počítač. Moc pěkné :-)

2 primula primula | Web | 23. dubna 2009 v 9:31 | Reagovat

abunka - kdyby u nás včera nebyla, tak jsem tam chtšla tu zmiňovanou fotku dát.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama