KONVALINKY

6. května 2009 v 20:05
KONVALINKA VONNÁ Convallaria majalis

Convallis znamená v latině údolí, úval. Kdybychom otrocky překládali její odborný název, museli bychom konvalinku nazvat rostlinou kvetouucí v úvalu v máji.

Konvalinka je vytrvalá, asi 20 cm vysoká jednoděložná rostlina, která se vyskytuje na sušších, slabě až silně kyselých půdách. Roste od nížin až po horské stupně v prosvětlených, většinou listnatých lesích. Patří do čeledi konvalinkovité. Je rozšířena téměř po celé Evropě, v Malé Asii, Číně, Japonsku a Severní Americe.
Silně vonící květy vyrůstají v řídkém hroznu, jsou stopkaté, nící, mléčně bílé, kulatě zvonkovité. Kvete v květnu až červnu. Plodem je červená bobule. Listy jsou kopinaté, řapíkaté, obyčejně vyrůstají po dvou z tenkého, rozvětveného oddenku. Celá rostlina je jedovatá, obsahuje jedovatý konvalatoxin, konvalatoxol, konvalatoxosid a majalosid. Největší obsah toxinů je v čerstvých květech a listech. Protože konvalatoxin je částečně rozpustný ve vodě, je jedovatá i voda v níž máme kytici konvalinek. Konvalatoxin je jeden z nejúčinnějších srdečních jedů, otrava může způsobit až celkový kolaps organizmu. Jedovaté jsou i bobule, které lze zaměnit za lesní plody.
Droga ze sušených naťí, včetně oddenku, posiluje srdeční činnost, ale pro svou toxicitu patří do rukou odborníků.
Pro intenzivní vůni se konvalinka využívá v kosmetice a k výrobě mýdel. Přítomný saponin konvalarin dráždí ke kašli a zejména v dřívějších dobách se z rostlin připravoval šňupavý tabák. Je to důležitá rostlina pro floristy a pro svou pěknost, vůni a půdokryvnost se často pěstuje v zahrádkách.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 pao.k pao.k | 26. května 2009 v 0:54 | Reagovat

zase dotažený každý detail...krása

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama