VÝLET NA PÁLAVU

3. června 2009 v 20:27
Každoročně na jaře, když kvetou stromy, jezdíme na Pálavu. Letos jsme to jaksi nestihli, stromy odkvetly a my jsme se tam vypravili až teď. Krajina, kde se na každém kroku setkáváme se stopami vína, je nádherná.

Krásné jsou vinice.
A nádherné jsou i vlčí máky:

VLČÍ MÁK Papaver rhoeas

Jako nitrofilní druh roste v teplejších oblastech celé Evropy podél cest, na polích, na rumištích, na stanovištích ovlivněných člověkem. Je dosti odolný vůči exhalátům. Domovem je označována Severní Amerika. Rod mák obsahuje asi 120 druhů, které rostou převážně ve Středozemí.
Patří do čeledi mákovité.

Rostlina je vysoká od 20 do 100cm. Jasně červený květ s tmavým středem vyrůstá na tenkém, málo větveném stonku. Listy jsou na spodu řapíkaté, horní peřenodílné a přisedlé. Plodem je dřevnatá makovice, botanicky tobolka. Semena jsou modrošedá, drobná.
Rostlina obsahuje alkaloidy- nejznámější je rhoeadin, třísloviny, cukry, slizovité a další látky. Květní plátky se přidávají do čaje a sirupů jako prostředek proti kašli a chrapotu. Patří mezi tak zvané barvířské rostliny. Obsahuje barviva antokyany, kterými se přibarvují léky, červené víno, lněná a vlněná vlákna.
Červené vlčí máky patří k pozdnímu jaru a létu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama