Červenec 2009

SNÍDANĚ V TRÁVĚ

31. července 2009 v 18:32

Je mnoho věcí, které uspokojí a okouzlí všechny naše smysly. Mezi jinými je to na příklad jídlo: piknik u vody, opékání špekáčků u táboráku, grilování, svačina v přírodě, občerstvení na terase a v zahradě a SNÍDANĚ V TRÁVĚ. Třeba i na obrazech malířů:


Claude Monet: Snídaně v trávě


IBIŠKY PRO TEBE

28. července 2009 v 5:27
U nás doma všichni milujeme ibišky.
Máme rádi každoroční návštěvy Buchlovic (kde jich mají velký výběr), známe udivené pohledy pokladních, které markují naše bohaté nákupy těchto rostlin. Těšíme se z pohledu na plné krabice sazenic v autě. Přemýšlíme o tom, kam je všechny dáme.
Letos byla naše sváteční návštěva jiná: s čerstvým řidičským průkazem.
VŠECHNY IBIŠKY, KTERÉ DNES KVETOU, VYKVETLY PRO TEBE K NAROZENINÁM.
IBIŠEK ČÍNSKÝ Hibiscus rosa-sinensis

LEKNÍNY

19. července 2009 v 19:47
LEKNÍN BÍLÝ Nymphaea alba

Z oddenku pod vodou vyrůstají dlouhé, velké plovoucí listy, které jsou nadlehčovány mnoha mezibuněčnými vzdušnými prostorami. Poupata se vyvíjejí pod vodou. Velké květy s mnoha korunními a čtyřmi kališními lístky jsou nejčastěji barvy bílé, ale i růžové, žluté a vínové. Nádherně voní. Vůně je závislá na teplotě, stáří rostliny a množství výživy. Nejvíce voní růžové a červené.

Lekníny kvetou řadu měsíců - od konce dubna do zamrznutí.
Lekníny jsou velmi oblíbené. Zmínka o nich je v mnoha pohádkách, jsou součástí erbů ( pánové z Říčan), zdobí se jimi spotřební předměty
Jsou opěvovány básníky, v oblibě jsou u malířů.

Jedním z nich je Claude MONET
Claude Monet nejraději pozoruje rybník s vodními liliemi, všímá si růžových a zelenavých odlesků
na nehybné hladině, zrcadlení stromů a oblak, odstínů leknínů,kolébání se rostlin vystýlající dno a mihotavého stínu japonského můstku klenoucího se nad tím vodním královstvím.
Krajiny s vodou Moneta fascinují od roku 1892 a stále častěji se věnuje rybníčku ve vlastní zahradě. Berthe Morisorová ho nazývá "vodním malířem". Monet miluje květiny a poslední léta svého života zasvětil malování leknínů, od nichž ho v roce 1926 oddělila smrt.
KYTICE, KTEROU JSEM DOSTALA

18. července 2009 v 8:48
Dostala jsem kytici s hádankou, co všechno obsahuje za květiny:
AŽ PŘIJEDETE NA BUCHLOVICKÝ ZÁMEK

14. července 2009 v 7:56

Až přiíjedete na zámek v Buchlovicích, užijete si mnohé radosti. Zámek leží nedaleko hradu Buchlov a patří ke krásným stavbám italského baroka. Je mi sympatické, že stavbu zahájil roku 1700 Jan Dětřich Petřvald jako galantní dar své manželce Anežce Eleonoře.
Zámek je obklopen nádhernou barokní zahradou:


KDYŽ SE PŘIJEDE NA CHALUPU...

10. července 2009 v 18:48


Když se přijede na chalupu, kterou majitelé léta budují a opečovávají, je vám dobře.Chalupaření je v naší republice vášnivým koníčkem, který poskytuje radosti a starosti, práci i odpočinek,

LÉTO S LEVANDULÍ

4. července 2009 v 19:15
Toužím být v domě, kde prostěradlo voní levandulí (Izaak Walton).
Jedinečná, nezaměnitelná, oblíbená a léčivá. Nezapomenutelná vzpomínka na Provence.
Jméno je odvozeno z latinského lavare, mýti se.
ZAČÍNAJÍ PRÁZDNINY

1. července 2009 v 20:03
Když je začátek července a chcete udělat potěšení své zahradnické dušičce a máte do přírody daleko, zajeďte si do zahradnického centra, na výstavu rostlin, do botanické zahrady nebo arboreta...