Leden 2010

BÍLÁ ČEMEŘICE ČERNÁ

28. ledna 2010 v 15:32
Čemeřice černá je obdivuhodná rostlina, která dovede kvést v době, kdy se ostatní rostliny ještě dlouho budou ke kvetení teprve připravovat. Psala jsem o ní už v únoru 2008.
Zatím co venku je všechno zasněžené:PROTI LEDNOVÝM DEPRESÍM

15. ledna 2010 v 5:27


Claude Monet jednou napsal: "Mojí jedinou zásluhou je bezprostřední malování přírody".
A proto ještě jeden jeho zimní obraz. Je to olej ze soukromé sbírky s názvem:
The Banks of the Fjord at Christiania:


Když se v roce 1871 malíř na čas usídlil v Holandsku, tak i zde svoje krajiny maloval ve volné přírodě a snažil se zachytit především náladu krajiny za rozličného počasí a zvláštního působení světla.

MIMINKA ORCHIDEJÍ

13. ledna 2010 v 9:31
Tak jim říká moje dcera.


LEDEN BÍLÝ ( AŽ MOC)

9. ledna 2010 v 6:37
Určitě je mnoho lidí, kteří milují zimu.
Já k nim nepatřím.
V tyto pošmourné dny, kdy se na nás valí záplavy sněhu, do rána se objevuje náledí a nebe je celý den ocelově šedé, bych klidně mohla patřit mezi savce upadající do zimního spánku.
Nebo bych asi přežila dobře v Athénách, kde je 19 stupňů nad nulou. ( Na teploměr u nás se raději ani nedívám).
Možná by se mi líbil prosluněný lednový den s křupajícím sněhem pod nohama, který jen tak štivikuje (trefný výraz mé dcery, když byla malá).
A protože medvědem už asi nebudu, hory sněhu odklidím a na sluníčko si musím počkat, potěšení si musím připravit sama.
To potěšení jsem našla v monografii mezi obrazy.
Jeden z mnoha obrazů Claude Moneta, které mám ráda, a který jsem viděla v galerii Orsay v Paříži, je zimní, klidný a jiskřivý.
Obraz se jmenuje STRAKA a když si ho prohlížím doma v teple, s hrnkem dobrého horkého čaje, je to přesně to, co se mi dnes líbí:LEDEN BÍLÝ PODRUHÉ

7. ledna 2010 v 9:07
Tentokrát u mne doma.
Protože kvetu bíle:
LEDEN BÍLÝ

6. ledna 2010 v 19:39
"Napadne - li málo sněhu, bručí (zahradník) plným právem, že to nikam nestačí, napadne - li sněhu mnoho, projevuje vážné obavy, že mu poláme jehličnany a pěnišníky. Není - li sněhu, běduje na zhoubné holomrazy, nastane - li obleva, klne těm bláznivým větrům...
...A přece by nebylo těžké mu vyhovět. Stačilo by mu, aby od prvního do posledního ledna prostě bylo žádná celá devět desetin stupně pod nulou, sto dvacet sedm milimetrů sněhu (lehkého a podle možnosti čerstvého), většinou oblačno, žádné nebo mírné větry západních směrů, a bylo by všechno v pořádku. Ale to je to, o nás zahradníky se nikdo nestará a nikdo se nás neptá, co by mělo být. Proto ten svět tak vypadá."

K.ČAPEKKVETOUCÍ BARBORKA

4. ledna 2010 v 6:29
Jedním z hezkých předvánočních zvyků je trhání barborky 4. prosince.
Většinou jsou to větvičky třešně, švestky, trnky a často i zlatice (lidově zlatého deště). Těch dvacet dní do vánoc zcela postačí pro vykvetení: