GERBERY

27. května 2011 v 9:04
Gerbery jsou vytrvalé byliny pocházející z jihovýchodní Afriky, Madagaskaru, Indie, Číny, rostou v Tasmánii i na Sibiři. V Evropě jsou známy asi 150 let, kdy sem byly dovezeny z jižní Afriky a brzy se staly oblíbenými květinami. Dnešní kultivary jsou vyšlechtěny z GERBERY JAMESONII, patřící do čeledi hvězdnicovitých.
Rostliny mají přízemní růžici listů a krásné, pastelově zbarvené kulaté květy se žlutými středy. Květy mají měkké, sametovité, jazykovité korunní plátky a neolistěné, šedozelené stonky. Vyhovuje jim kyprá, hnojená a vlhká půda, která nesmí nikdy vyschnout. Pěstuje se ze semen, ale lze ji i řízkovat a velké trsy dělit.
Protože je to vytrvalá bylina, můžeme se pokusit ji pěstovat i více let. Zatímco v létě jí vyhovují teploty okolo 20 stupňů Celsia, v zimě musí mít teplotu okolo 10 stupňů, ale světlo. Zimování je tedy vhodné ve sklenících, zasklených balkonech, halách a chodbách.
Několik set nádherných gerber můžeme vidět v zahradnictví v Řevnicích u Prahy, kde je můžeme obdivovat snad ve všech odstínech od bílé, růžové, oranžové až po temně rudou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 babi Maňasová babi Maňasová | Web | 27. května 2011 v 10:07 | Reagovat

Gerbery se mi moc líbí, ale nikdy jsem je nezkoušela pěstovat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama